اقتصاد چیست؟

با سلام خدمت کاربران و دوست داران استارتاپ های گروه آلفا زرو وان، علی اکبر صادقی هستم و در این مقاله قصد دارم به شما عزیزان پیرامون اقتصاد مطالبی را ارائه بدهم.

شکل گیری مبادلات میان مردم

بعد از اینکه جمعیت افزایش پیدا کرد و مردم و روستاها و شهرها بهم نزدیک شدند حالت مبادله کالا با کالا تغییر شکل خودش را بصورت جدیدی داد و آن هم این بود که سعی بر این داشتند که بصورت ارزش گذاری مبنا فعالیت های معاملاتی خود را انجام بدهند، به این صورت که برای خرید فلان زمین فرد باید ۱۰ شتر یا ۵۰ گوسفند به دارنده زمین میداد و مالک زمین میشد.

این یکی از ابتدایی ترین روندهای معاملاتی و اقتصادی در آن زمان بود.

مبادله کالا به کالا

شاید برای شما عزیزان سوال پیش بیاید که مبادله کالا به کالا به چه صورتی بوده است، اما به نظر من این نوع مبادله تأثیری در روند اقتصاد کنونی نداشته است.

در مبادله کالا به کالا به این صورت فعالیت صورت میگرفته که مثلا در ازای ۱ عدد گاو و ۴ عدد گوسفند به صورتی توافقی میان خریدار و فروشنده داد و ستد میشده است.

مبادله بر مبنای فلزات گرانبها

بعد از مبادله بر مبنای چهارپایان، مبادله بر مبنای فلزات گرانبها پا به عرصه فعالیت گذاشت که از مثال سکه های ضرب شده در دوران هخامنشی و اشکانی و حتی اسلامی میتوان اشاره کرد.

اما از آنجا که حمل این فلزات می توانست برای دارندگان آن مشکلاتی از قبیل سرقت ایجاد کند.

افراد سکه های خود را پیش صرافی برده و از آنها اوراقی دریافت میکردند.

صرافی ها و اوراق و پول اولیه

بعد از مدتی اوراق بین مردم جا افتاده بود و بجای اینکه آنها نزد صراف رفته و کارمزد بدهند در ازای خرید و فروشهای صورت گرفته اقدام به رد و بدل کردن اوراق میکرند.

برخی از صرافی ها هم از فرصت پیش آمده سوء استفاه کرده و اقدام به تولید اوراق بدون پشتوانه میکردند و مشکل زمانی پیش می آمد که بسیاری برای گرفتن سکه های خود به نزد صراف مد نظر رفته تا سکه هایشان را دریافت کنند.

آنگاه بود که صراف ورشکست شده و درگیری و مراحعه نزد قاضی و حاکم بسیار بالا می گرفت.

حکومت نیز برای کنترل اوضاع و رفع مشکل پیش آمده اقدام به تأسیس صرافی مرکزی کرد، تا بر دیگر فعالیت های صراف ها بصورت کامل نظارت کند.

به این ترتیب صورتی از بانک مرکزی در آن زمان پدیدار شد.

اقتصاد امروزی

چون منابعی مانند طلا و نقره دارای حجم مشخص میباشد.

حکومت ها اقدام به چاپ و تولید پولهای کاغذی رایج درون کشور خود کردند و به این صورت که این کالا قراردادی میباشد و در ازای مبلغی که روی آن درج شده است و به هیچ عنوان دارای ارزش بذات و ثابت نیست.

مبنای قدرت اقتصادی کشورها بسته به میزان صادرات آنها میباشد و به همین علت است که دلار آمریکا د ارز آن کشور به عنوان ارز مبنا در نظر گرفته میشود که در یکی از پکهای سایت آی تی و من بصورت کاملتری پیرامون این ارز صحبت خواهد شد.

کنترل گردش پول در بازار داخل، افزایش صادرات، تولید و افزایش میزان کالا در بازار جزء اصلی ترین مفاهیم اقتصاد امروزی است که در صورت برابری میزان پول با میزان درآمد ارزی با میزان کالا درون بازار میتوانیم بگوییم که ما اقتصادی پویا با تجربه کمترین تورم را داریم.

کوپن دار

با سلام خدمت کاربران و علاقه مندان به استارتاپ های گروه آلفا زرو وان، علی اکبر صادقی هستم و در این پست قصد دارم به ...

خرید شما

با سلام خدمت کاربران و علاقه مندان به استارتاپ های گروه آلفا زرو وان، علی اکبر صادقی هستم و در این پست قصد دارم به ...

آی تی و من

با سلام خدمت کاربران و علاقه مندان به استارتاپ های گروه آلفا زرو وان، علی اکبر صادقی هستم و در این پست قصد دارم به ...

آلما وب

با سلام خدمت کاربران و علاقه مندان به استارتاپ های گروه آلفا زرووان، علی اکبر صادقی هستم و در این مقاله قصد دارم به شما ...

ما با خلق استارتاپ های جدید کیفیت زندگی شما عزیزان را ارتقاء میبخشیم
آمار و ارقام گروه نشانه موفقیت فعالیت گروه میباشد
۵ کارمند
۴ استارتاپ فعال
گردش مالی ۲۰۰ میلیونی
طراحی ۱ پلت فرم جدید